Kreativa idéer för demokrati - AAACCC
4756
post-template-default,single,single-post,postid-4756,single-format-standard,stockholm-core-2.1.6,select-theme-ver-7.5,ajax_fade,page_not_loaded,,qode_menu_,wpb-js-composer js-comp-ver-6.5.0,vc_responsive

Kreativa idéer för demokrati

Förra fredagen bjöds vi på en superb presentation av ADCW25 på Yrgo. Ämnet var Demokrati och att få ungas röster att höras.

I vår kreativa brief var vi tydliga med att idéerna var det viktiga, vi ville inte se helfärdiga kampanjer eller liknande utmaningen var att nå ut med ett budskap, om något som många tar för givet! Att sticka ut i bruset bland andra ”Ung-Demokrati-projekt” och bli tagen på allvar! Många unga litar inte på vuxnas snack!

Och sicka idéer det blev… 7 härliga idéer som gick att ta vidare på många olika sätt och på olika plattformar.

Roligt att få idéer presenterade analogt eller i form av rollspel i dessa digitala tider. Almedalsveckans Demokratiskola har fått en fin idébank…. bra jobbat ADCW25, syns till hösten!